Pomôžte zvýšiť povedomie o PTSD
Približne 30% príslušníkov polície, záchranných zložiek, veteránov zahraničných misií ozbrojených síl a tiež ľudí, ktorí vo svojom živote prežili traumatický zážitok, trpí PTSD.
Aj keď liečba PTSD existuje a funguje, väčšina ľudí, ktorí trpia PTSD, nedostáva pomoc, ktorú potrebujú. Pomôžte nám šíriť informácie, že sú k dispozícii účinné liečby PTSD. Každý s PTSD, či už ide o veteránov alebo civilistov, ktorí prežili sexuálne napadnutie, vážne nehody, prírodné katastrofy alebo iné traumatické udalosti – potrebuje vedieť, že liečba skutočne funguje a môže viesť k lepšej kvalite života.
Pripoj sa k nám. Jún je mesiacom povedomia o PTSD.
Počas Mesiaca povedomia o PTSD a počas celého roka pomôžte zvýšiť povedomie o rôznych možnostiach liečby PTSD.
Nasledujúce materiály je možné jednoducho stiahnuť, vytlačiť alebo zdieľať počas Mesiaca povedomia o PTSD. Stiahnite si všetky materiály (30 MB) TU (materiály pripravujeme).
Zdieľajte naše príspevky, letáky a grafiku na sociálnych sieťach.
Čo je PTSD
PTSD (posttraumatická stresová porucha) je problém duševného zdravia, ktorý sa u niektorých ľudí rozvinie po tom, čo zažili alebo boli svedkami život ohrozujúcej udalosti, ako je bojová situácia, prírodná katastrofa, dopravná nehoda alebo sexuálne napadnutie atď.
U každého sa môže rozvinúť PTSD a to v akomkoľvek veku. Existujú faktory, ktoré môžu zvýšiť šancu, že sa u niekoho vyvinie PTSD a tieto faktory často nie sú pod našou kontrolou.
U koho sa môže PTSD rozvinúť?
Každý môže vyvinúť PTSD v akomkoľvek veku. Niektoré faktory môžu zvýšiť šancu, že niekto bude mať PTSD, z ktorých mnohé nie sú pod kontrolou tejto osoby. Napríklad veľmi intenzívna alebo dlhotrvajúca traumatická udalosť alebo zranenie počas udalosti môže zvýšiť pravdepodobnosť, že sa u osoby rozvinie PTSD. PTSD je tiež bežnejšia po určitých typoch traumy, ako je boj a sexuálne napadnutie.
Osobné faktory – ako predchádzajúca traumatická expozícia, vek a pohlavie – môžu ovplyvniť, či sa u osoby vyvinie PTSD alebo nie. Dôležité je aj to, čo sa stane po traumatickej udalosti. Stres môže zvýšiť pravdepodobnosť PTSD, zatiaľ čo sociálna podpora ju môže znížiť.
Aké sú príznaky PTSD?
Symptómy PTSD sa zvyčajne začínajú čoskoro po traumatickej udalosti, ale môžu sa objaviť až po mesiacoch alebo rokoch. Môžu tiež prichádzať a odchádzať počas mnohých rokov. Ak príznaky trvajú dlhšie ako štyri týždne, spôsobujú vám veľké utrpenie alebo zasahujú do vášho pracovného alebo domáceho života, môžete mať PTSD.
Existujú 4 typy príznakov PTSD, ale nemusia byť úplne rovnaké pre každého. Každý človek pociťuje príznaky vlastným spôsobom.
Opätovné prežívanie udalosti (nazývané aj opätovné prežívanie symptómov). Spomienky na traumatickú udalosť sa môžu kedykoľvek vrátiť. Môžu sa cítiť veľmi reálne a strašidelne.
Napríklad:
Môžete mať nočné mory, mať pocit, že znova prechádzate udalosťou, môžete vidieť, počuť alebo cítiť niečo, čo vám spôsobí, že túto udalosť znovu prežijete. Správy, videnie nehody alebo počúvanie ohňostrojov sú príklady spúšťačov. Môžete mať viac negatívnych myšlienok a pocitov ako pred udalosťou. Spôsob, akým premýšľate o sebe a ostatných, sa môže stať negatívnejším kvôli traume. Môžete sa cítiť otupení – neschopní mať pozitívne alebo láskyplné city k iným ľuďom – a stratiť záujem o veci, ktoré ste mali radi. Môžete zabudnúť na časti traumatickej udalosti alebo o nich nebudete môcť hovoriť. Možno si myslíte, že svet je úplne nebezpečný a nikomu sa nedá veriť. Môžete pociťovať vinu alebo hanbu za udalosť a priať si, aby ste urobili viac, aby sa to nestalo. Pocit na hrane alebo napätý. Môžete byť nervózni, alebo ste vždy ostražití a dávajte si pozor na nebezpečenstvo. Môžete sa náhle stať nahnevaným alebo podráždeným. Môže sa vám ťažko spať. Môže byť pre vás ťažké sústrediť sa. Môže vás zaskočiť hlasný zvuk alebo prekvapenie. Môžete sa správať nezdravým spôsobom, ako je fajčenie, zneužívanie drog alebo alkoholu alebo agresívne šoférovanie.
Pociťujú ľudia s PTSD zlepšenie?
Po traumatickej udalosti je normálne myslieť, konať a cítiť inak ako zvyčajne – ale väčšina ľudí sa po niekoľkých týždňoch alebo mesiacoch začne cítiť lepšie. Porozprávajte sa s lekárom alebo poskytovateľom starostlivosti o duševné zdravie (ako je psychiater, psychológ alebo sociálny pracovník), ak vaše príznaky:
Trvajú dlhšie ako niekoľko mesiacov.
Sú veľmi znepokojujúce.
Narušujú Váš každodenný život.
„Zlepšiť sa“ znamená pre rôznych ľudí rôzne veci. Existuje veľa rôznych možností liečby PTSD. Pre mnohých ľudí môžu tieto liečby úplne zbaviť symptómov. Iní zistia, že majú menej príznakov alebo majú pocit, že ich príznaky sú menej intenzívne. Vaše príznaky nemusia zasahovať do vašich každodenných aktivít, práce a vzťahov.
Aké možnosti liečby sú k dispozícii?
Existujú možnosti liečby PTSD. Pre mnohých ľudí je účinná liečba menej intenzívna alebo sa symptómov úplne zbaví. Dokázalo sa, že psychoterapia zameraná na traumu (poradenstvo alebo rozhovorová terapia) a lieky dokážu úspešne liečiť PTSD. Niekedy ľudia kombinujú psychoterapiu a lieky. Poraďte sa s odborníkmi.
Čoskoro sem doplníme kontakty na odborníkov na Slovensku a Ďalšie užitočné externé linky.